مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره آپاما
logo

اختلال اضطراب

 

اختلال اضطراب بیماری ترسی همیشگی از یک بیماری شدید می باشد. همه ما ممکن است ترس ابتلا به بیماری را داشته باشیم اما زمانی که این ترس از حد نرمال بیشتر شد، به آن اختلال اضطراب بیماری گفته می شود.

افرادی که به اختلال اضطراب بیماری دچار هستند، بیش از اندازه به سلامتی خود اهمیت می دهند. این اهمیت دادن به حدی است که گاهی سبب می شود فرد با نشانه های خفیف بیماری یا احساس نرمال و معمولی بسیار مشوش شود.

چنین فردی با دیدن کوچک ترین تغییر در وضعیت هضم معده، پوست و … به شدت وحشت می کند. اختلال اضطراب بیماری برای فرد و اطرافیانش بسیار آزاردهنده و ناراحت کننده خواهد بود.

فردی که به اختلال سلامتی دچار است، ممکن است در مورد سیستم گوارشی یا قلبی خود نگرانی داشته باشد. این افراد گاهی با مراجعه به پزشک و آزمایش دادن نیز نمی توانند آرام بگیرند. در واقع این آرامش از طریق تایید و اطمینان دادن پزشک به آن ها نیز فراهم نخواهد شد. ضمن اینکه اگر با مراجعه به پزشک آرام شوند، دغدغه های دیگری برای آن ها به وجود خواهدآمد.

از این اختلال با نام اختلال توهمات جسمی نیز یاد می شود. به طور کلی باورهای آن ها درباره سلامتی از واقعیت جداست. نگرانی آن ها در مورد سلامتی به حدی است که با وجود اطمینان از سلامتی نیز نمی توانند نگران نباشند.

نشانه های عمومی اختلال اضطراب بیماری

تغییرات در مغز، اختلال در وضعیت ژنتیکی، استرس های محیطی و … می توانند در به وجود آمدن اختلال اضطراب بیماری موثر باشند.

در چنین شرایطی فرد مبتلا به اختلال اضطراب بیماری مدام احساس بیمار بودن دارد. البته ممکن است این موضوع ریشه در گذشته فرد نیز داشته باشد. مثلاً فرد در کودکی بیماری را تجربه کرده باشد.