مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره آپاما
logo
خشونت در درازمدت منجر به افسردگی می شود
یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱

 یک روانشناس بالینی معتقد است: بروز پرخاشگری و خشونت به عنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی در درازمدت سبب افسردگی می شود.

“مهدیه رحمانیان” روز سه‌شنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در خصوص دلایل رواج پدیده خشونت در جوامع بشری افزود: اضطراب و نگرانی در محیط های اجتماعی تاب آوری را کاهش می دهد و این امر تنظیم کنترل هیجان را با دشواری رو به رو می کند.

وی افزود: در این شرایط به منظور تغییر در وضعیت اقتصادی و اجتماعی عدم توانمندی احساس می شود و خشونت و پرخاشگری بروز می کند. این خشونت که به اشکال متعددی از جمله  درگیری های خانوادگی، نزاع های خیابانی و پرخاشگری‌های منفعلانه بروز می‌ کند؛ نیازمند آموزش‌ است.

این روانشناس بالینی با تاکید بر این‌که بروز این آسیب در سطح فردی و اجتماعی آسیب های متعددی را برجای می گذارد، افزود: اختلال در روابط بین فردی، انزواطلبی، اضطراب و افسردگی از جمله آثار مخرب این پدیده محسوب می شود.

به عقیده رحمانیان این امر همچنین روابط اجتماعی در محیط کار و جامعه را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و به تدریج موجب شکل‌گیری یک جامعه افسرده می شود. انتقادپذیری در یک جامعه باید نهادینه شود؛ عدم پذیرش انتقاد در روابط اجتماعی و بین فردی موجب انزواطلبی در افراد و به تدریج جامعه منزوی می شود.

این روان شناس بالینی همچنین اظهار داشت: محرکه های بیرونی نیازمند سازگاری است و باید با آموزه‌های صحیح مدیریت شود.

رحمانیان ارتقاء مهارت های زندگی را به عنوان یکی از راهکارهای اساسی به منظور مقابله با خشونت عنوان کرد و گفت: خودشناسی و افزایش اعتماد به نفس یکی از موثرترین راه‌های پیشگیری از این پدیده است؛ چراکه یکی از اصلی ترین دلایل بروز پرخاشگری ابراز وجود و در حقیقت کمبود اعتماد به نفس است.

وی اضافه کرد: آموزش تفکر انتقادی، فن روابط اجتماعی و بین فردی، مدیریت هیجان و آموزش روش های ابراز وجود از جمله موثرترین راهکارهای پیشگیری از خشونت و پرخاشگری است.

نویسنده : admin