مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره آپاما
logo

نوروتراپی

خدمات نوروتراپی آپاما

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در حوزه علوم اعصاب، اطلاعات ما از مغز انسان و تأثیر اختلالات مختلف بر آن افزایش یافته است. تجهیزات غیر تهاجمی جدید کمک می کند تا تصاویر و فعالیت مغز را حتی در حال انجام فعالیت ثبت کنیم.این پیشرفت ها موجب شده درمانگران در کنار سایر مداخلات درمانی، از درمان های تکنولوژیک نیز برای درمان بسیاری از اختلالات بهره ببرند.
​​​​​​​
این درمان های جدید، هر یک مزایای خاص خود را دارند ،اما در مجموع می توان گفت که این درمان ها چند مزیت عمومی دارند، اول این که راهی هستند برای رهایی از احساس نادرست شرمساری درباره اختلالات روانی. زیرا با داشتن اطلاعات دقیق تر از مغز، دیگر افراد خود را برای دچار شدن به افسردگی یا اضطراب یا … مقصر نمی دانند و سرزنش نمی کنند.دوم در بسیاری از موارد نیاز به مصرف دارو را کاهش می دهند، چرا که مستقیما بر مغز اثر می گذارند و دیگر این که در بسیاری از موارد کمک می کنند طول مدت درمان فرد، کوتاه گردد.
​​​​​​​
در بخش نوروتراپی  مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره آپاما، درمان های نوروفیدبک، بیوفیدبک ، tdcs و  AVE زیر نظر متخصصان این بخش ،انجام میگردد.

نوروفیدبک

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک نظام آموزش جامعی برای افراد است که باعث ایجاد تغییرات، تقویت، تعدیل و افزایش کارایی سلول های مغزی می شود. این روش در درمان بسیاری از اختلالات مانند افسردگی، اضطراب، کمبود توجه و بیش فعالی، صرع ،مشکلات هیجانی، اختلالات یادگیری ،مشکلات خواب و حافظه و ارتقا عملکرد کاربرد دارد.

این درمان از توانایی مغز انسان برای یادگیری و خودتنظیمی استفاده می کند.مغز با دریافت بازخورد از فعالیت خود و تکرار و تمرین ، می تواند خود را تنظیم و تصحیح کند و الگوهای امواج مغزی بهنجار را برای مدت طولانی ادامه دهد. در نوروفیدبک بیماران یاد می گیرند چگونه مغز خود را تقویت کنند تا منجر به کاهش علائم بیماری شود.

نوروفیدبک چگونه کار می کند؟
​​​​​​​
در نوروفیدبک فرد، تحریک الکتریکی یا پیغام آگاهانه ای دریافت نمی کند و هیچ نوع سیگنال ورودی وجود ندارد و درنتیجه استرس زا نیست، چون مراجعی که فیدبک دریافت می کند، فقط سیگنال های خروجی دارد که آن هم در سطح فعالیت عصبی نا خودآگاه انجام می شود.
طی جلسات، الکترودهایی به سر مراجع متصل می گردد و فرد می تواند الگوی فعالیت الکتریکی مغز خود را بر روی صفحه کامپیوتر مشاهده کند.این برنامه الگوی امواج نامناسب را در مغز نشان می دهد و فرد یاد می گیرد تا آن را اصلاح کند.

بنابراین نوروفیدبک کسب مهارت خودتنظیمی است که باعث تقویت خودآگاهی می شود و مراجع توسط سیگنال های صوتی و تصویری در هر لحظه تقویت می شود و مغز یاد می گیرد مؤثرتر عمل می کند. مهمترین موضوع این است که مراجع به خوبی یاد می گیرد در آینده چگونه و بدون استفاده از دستگاه نوروفیدبک به سطح پیشرفته ای از حالت ذهنی دست یابد؛ یعنی امکان تعمیم نتایج جلسات درمانی به زندگی عادی فرد وجود دارد.

یک جلسه درمان نوروفیدبک چگونه است؟
​​​​​​​​​​​​​​
آموزش نوروفیدبک را می توان به یادگیری موسیقی تشبیه کرد.محصل چند بار در هفته تمرین می کند تا بتواند برای درس بعدی آماده شود. نظم و ترتیب شرط لازم اغلب برنامه های آموزشی است.به همین دلیل جلسات نوروفیدبک دو الی سه بار در هفته انجام می شود.فرد در روزهایی که آموزش ندارد، مغزش را با فعالیت هایی مثل مطالعه، تمرین های آرمیدگی یا انواع تمرین های خانگی که درمانگر معلوم می کند، فعال نگاه می دارد.

بیوفیدبک

بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک روشی برای آگاهی پیدا کردن از برخی شاخص های فیزیولوژیک بدن است که به ما کمک میکند با آگاه شدن از آنها این شاخص ها را به سمت مطلوب شدن پیش ببریم.
بیوفیدبک به ما کمک می کند از این شاخص های فیزیولوژیک آگاهی پیدا کنیم: فعالیت عضلات سطحی، ضربان قلب، فشار خون، تنفس، دما و رسانایی پوست.

بیوفیدبک در درمان چه مشکلاتی مفید است؟
روش بیوفیدبک در درمان بسیاری از اختلالات مثل اضطراب و استرس، فشار خون بالا، سردرد های تنشی و میگرنی، آسم، درد های مزمن و علاوه بر این ها، افزایش سطح سلامت و تن آرامی، به کار می رود.

بیوفیدبک چگونه کار می کند؟ 
در این روش افراد با گرفتن بازخورد های دقیق و در لحظه از فعالیت فیزیکی بدن خود، یاد میگیرند که چطور این پاسخ های فیزیولوژیک را کنترل کنند.

یک جلسه درمان بیوفیدبک چگونه است؟ 
سنسور های بیوفیدبک به قسمت های خاصی از بدن فرد (بسته به شاخص فیزیولوژیکی که نیاز به اندازه گیری و تغییر دارد) وصل میشوند و این سنسور ها به کامپیوتری وصل میشود که کار اندازه گیری را انجام میدهد. در طول جلسه، درمانگر از شما می خواهد تمرین های مختلفی مثل تمرینات تنفسی یا تصویر سازی ذهنی و…  انجام دهید و در حال انجام آنها، می توانید اطلاعات دقیقی درباره پاسخ های فیزیولوژیک خود و تغییرات آنها دریافت کنید.

 

tDCS

تی دی سی اس چیست؟
یکی از روش های تحریک الکتریکی مغز از روی جمجمه است. در این روش با استفاده از یک جریان الکتریکی ضعیف نواحی خاصی از مغز را تحریک می کنند که این کار اثرات درمانی دارد و میتواند منجر به ارائه اطلاعات بیشتر در خصوص کارکرد مغز انسان نیز بشود.امروزه این درمان در اکثر کشورهای پیشرفته استفاده میشود زیرا کاملا بی ضرر و بدون عوارض است.
​​​​​​
در tDCS جریان بسیار ضعیف الکتریکی که توسط بیمار حس نمی شود، از راه پوست سر برای تحریک فعالیت سلولهای عصبی استفاده می شود و در تنظیم خود به خودی فعالیت آنها اثر می گذارد. مهمترین کاربرد tDCS در درمان افسردگی اساسی است.
​​​​​
تاثیرات درمانی تی دی سی اس چیست؟
اختلالات عملکردی مغز می تواند منجر به بروز اختلالات روان پزشکی و روان شناسی متعددی از جمله اختلال در خواب ، طیفی از اختلالات اضطرابی (دندان قروچه ، خواب گردی ، کابوس های شبانه، اضطراب عمومی ، ترس های مرضی یا فوبیا)، افسردگی ، اختلال در تمرکز و توجه و بیش فعالی شود .این اختلالات را می توان با استفاده از دارو و یا روش های غیر دارویی مانند نوروفیدبک یا tDCS تحت درمان قرار داد .برخی از بیماران ممکن است به یکی از روش های فوق و برخی نیز ممکن است به ترکیبی از دو روش پاسخ درمانی بدهند.​​​​​​​

جلسات درمانی tdcs چگونه است؟
​​​​​​​که ۵_۶ جلسه اول درمان هر ۲۴ ساعت (روزی یک جلسه ۲۰ دقیقه ای) و بعد  ادامه جلسات یک روز در میان ادامه می یابد.

ای وی ای(متوازن سازی امواج مغزی) چیست؟
جهان طبیعی کشش ذاتی به سوی همترازی و توازن دارد. به صدا درآوردن یک دیاپازون باعث به صدا در آمدن دیاپازون نزدیک آن می گردد. زنانی که با هم زندگی می کنند، مثلاً در یک خوابگاه دانشجویی، معمولاً عادات ماهانه همزمان دارند. پاندول ساعتهایی که در یک اتاق هستند، با بزرگترین پاندول هم نوسان و هماهنگ می شوند.

نوروتراپیست ها، برای تغییر الگوها و دامنه های امواج مغزی، بر روی این پدیده طبیعی سرمایه گذاری نموده اند. برای مثال، موسیقی شاد و تند امواج سریعتر را بر می انگیزاند، در حالیکه موسیقی با ریتم آهسته، امواج آهسته تر را افزایش می دهد. اگر می خواهید از حالت افسردگی خلاص شوید به موسیقی شاد گوش دهید. فرکانس های امواج مغزی تحت تأثیر ریتم موسیقی قرار می گیرند.

متوازن سازی امواج مغزی شامل تحریکات صوتی و نوری است. تحریک نوری فعالیت امواج مغزی هماهنگ را متوازن می کند. هر دو نیمکره مغز تحریک می شوند. این روش به عنوان یکی از روش های درمانی اختلال خلقی فصلی، افسردگی، اضطراب، بیش فعالی و نقص توجه، مشکلات خواب، کسب پیشرفتهای تحصیلی و ورزشی، کاهش زوال شناختی مربوط به سن و حل تروما به کار می رود.

آیا متوازن سازی امواج مغزی تاثیر می گذارد؟

تحریک نوری، شامل فرایند انتشار رقص نور در فرکانس خاص می باشد. پالس ها توسط “دیودهای ساطع کننده نور”(LED) تولید می شوند که داخل لنز عینک های سیاه قرار گرفته اند. LED ها رنگهای متفاوتی دارند مثل قرمز، آبی، سفید، کهربایی و سبز. اغلب در زمان استفاده از سیستم های متوازن سازی، برای جلوگیری از آسیب به شبکیه، استفاده کنندگان باید چشمهایشان را ببندند. شدت نور  نوسان دار، برای راحتی فرد، به صورت دستی تنظیم می شود. دومین جزء اکثر تجهیزات متوازن کننده امواج مغز، صدای ضربان دارمی باشد.

تحریک نوری یک سری فلش های تکراری ایجاد می کند که از طریق نورون های چشمی به قشر مغز می رسد. سلولهای مغزی از طریق تخلیه تکانه های الکتریکی، که تحت عنوان “پتانسیل برانگیخته” شناخته می شود، به محرکهای دیداری و شنیداری پاسخ می دهند.

این روش کل مغز را تحت تاثیر قرار می دهد و مربوط به منطقه خاصی نیست. نواحی از مغز که نور و صدا را پردازش میکنند احتمالاً مناطقی هستندکه بیشترین تحریک را دریافت می کنند.

متوازن سازی امواج مغزی فواید بالقوه متعددی دارد. این روش می تواند باعث افزایش کلی میزان جریان خون مغز شود. به صورت بالقوه، خلق یا سطوح استرس را تحت تاثیر قرار داده و افسردگی را کاهش می دهد. لازم به ذکر است که این روش برای مراجعانی که دچار اختلالات تشنجی هستند یا در خطر ابتلا به این اختلالات می باشند خطرناک است.