AVE

خانهAVE

ای وی ای(متوازن سازی امواج مغزی) چیست؟

جهان طبیعی کشش ذاتی به سوی همترازی و توازن دارد. به صدا درآوردن یک دیاپازون باعث به صدا در آمدن دیاپازون نزدیک آن می گردد. زنانی که با هم زندگی می کنند، مثلاً در یک خوابگاه دانشجویی، معمولاً عادات ماهانه همزمان دارند. پاندول ساعتهایی که در یک اتاق هستند، با بزرگترین پاندول هم نوسان و هماهنگ می شوند.

نوروتراپیست ها، برای تغییر الگوها و دامنه های امواج مغزی، بر روی این پدیده طبیعی سرمایه گذاری نموده اند. برای مثال، موسیقی شاد و تند امواج سریعتر را بر می انگیزاند، در حالیکه موسیقی با ریتم آهسته، امواج آهسته تر را افزایش می دهد. اگر می خواهید از حالت افسردگی خلاص شوید به موسیقی شاد گوش دهید. فرکانس های امواج مغزی تحت تأثیر ریتم موسیقی قرار می گیرند.

متوازن سازی امواج مغزی شامل تحریکات صوتی و نوری است. تحریک نوری فعالیت امواج مغزی هماهنگ را متوازن می کند. هر دو نیمکره مغز تحریک می شوند. این روش به عنوان یکی از روش های درمانی اختلال خلقی فصلی، افسردگی، اضطراب، بیش فعالی و نقص توجه، مشکلات خواب، کسب پیشرفتهای تحصیلی و ورزشی، کاهش زوال شناختی مربوط به سن و حل تروما به کار می رود.

آیا متوازن سازی امواج مغزی تاثیر می گذارد؟

تحریک نوری، شامل فرایند انتشار رقص نور در فرکانس خاص می باشد. پالس ها توسط “دیودهای ساطع کننده نور”(LED) تولید می شوند که داخل لنز عینک های سیاه قرار گرفته اند. LED ها رنگهای متفاوتی دارند مثل قرمز، آبی، سفید، کهربایی و سبز. اغلب در زمان استفاده از سیستم های متوازن سازی، برای جلوگیری از آسیب به شبکیه، استفاده کنندگان باید چشمهایشان را ببندند. شدت نور  نوسان دار، برای راحتی فرد، به صورت دستی تنظیم می شود. دومین جزء اکثر تجهیزات متوازن کننده امواج مغز، صدای ضربان دارمی باشد.

تحریک نوری یک سری فلش های تکراری ایجاد می کند که از طریق نورون های چشمی به قشر مغز می رسد. سلولهای مغزی از طریق تخلیه تکانه های الکتریکی، که تحت عنوان “پتانسیل برانگیخته” شناخته می شود، به محرکهای دیداری و شنیداری پاسخ می دهند.

این روش کل مغز را تحت تاثیر قرار می دهد و مربوط به منطقه خاصی نیست. نواحی از مغز که نور و صدا را پردازش میکنند احتمالاً مناطقی هستندکه بیشترین تحریک را دریافت می کنند.

متوازن سازی امواج مغزی فواید بالقوه متعددی دارد. این روش می تواند باعث افزایش کلی میزان جریان خون مغز شود. به صورت بالقوه، خلق یا سطوح استرس را تحت تاثیر قرار داده و افسردگی را کاهش می دهد. لازم به ذکر است که این روش برای مراجعانی که دچار اختلالات تشنجی هستند یا در خطر ابتلا به این اختلالات می باشند خطرناک است.

آدرس

میرداماد، میدان مادر، خیابان سنجابی (بهروز سابق)، کوچه چهارم، پلاک ۵، طبقه چهارم، واحد 11

تلفن تماس: 09022255013-22255013-22255014
ایمیل: info@apamaclinic.com

 

 

نماد الکترونیکی

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت کلینیک آپاما محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.