اضطراب

خانهاضطراب

متاسفانه اضطراب در کودکان گاهی با بیش فعالی اشتباه گرفته می شود. در واقع ویژگی های مشترک زیادی در این دو نوع اختلال وجود دارد. در چنین شرایطی کودک مضطرب و بیش فعال هر دو آرام و قرار ندارند اما ریشه این بیقراری در کودک مضطرب تنها استرس می باشد.

ریشه بسیاری از اضطراب ها حتی در سنین بزرگسالی همان ترس های کودکی است. متاسفانه گاهی والدین مقصرین واقعی بروز چنین حالاتی می باشند. در واقع ترساندن کودکان، تنبیه، اعمال خشونت، بد رفتاری با آن ها و … از جمله دلایل بروز اضطراب در کودکان می باشد.

کودک مضطرب احساس امنیت خود را از دست داده و از همین رو مدام در حال فرار و گریز است. این استرس می تواند اختلال در وضعیت یادگیری، افت تحصیلی، مبتلا شدن به بیماری های جسمی و … را در کودک به وجود آورد.

سرزنش و اضطراب در کودکان

اضطراب در کودکان می تواند به دلیل سرزنش های مکرر و پی در پی والدین باشد. در چنین شرایطی کودک مدام در حال مقایسه شدن با دیگر گروه هم سن و سالان می باشد و به خاطر انجام کارهای اشتباه مورد سرزنش یا حتی تنبیه واقع می شوند. اعمال چنین رفتارهای خصمانه ای با کودکان می تواند سبب بروز اضطراب در کودکان شود.

 

اختلاف والدین

کودک باید در محیطی آرام زندگی کند. هر نوع تنش عصبی می تواند تاثیرات نامطلوب بر او داشته باشد. تصور کنید والدینی که مدام در حال مشاجره و دعوا هستند، چه اضطرابی را برای کودک ایجاد می کنند.

گاهی اضطراب در کودکان به دلیل نقص جسمانی یا بروز بیماری می باشد. در چنین شرایطی فرد به دلیل نقص خود از حضور در کنار دیگران وحشت دارد و مضطرب می گردد.

اضطراب در کودکان معمولا با استفاده از روان درمانی، بازی درمانی و آموزش مهارتهای زندگی مورد درمان قرار می گیرد.

 

آدرس

میرداماد، میدان مادر، خیابان سنجابی (بهروز سابق)، کوچه چهارم، پلاک ۵، طبقه چهارم، واحد 11

تلفن تماس: 09022255013-22255013-22255014
ایمیل: info@apamaclinic.com

 

 

نماد الکترونیکی

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت کلینیک آپاما محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.